Co je to bodypsychoterapie?

natálie roček berglowcová

Můžete několik psychoterapeutických sezení vykládat, že už jste na autonehodu prožitou před spoustou let zapomněli, vyrovnali se s tím a jste úplně ok. Ale pokaždé, když strčíte klíčky do zapalování, rozbuší se vám srdce a zapotí ruce.

„Ano, manžel mě sice dlouhodobě bil, ale svého současného partnera se vůbec nebojím, jen sebou truchu škubnu pokaždé, když prudce zvedne ruku.“
Aha?

Tělo nelže. Uchovává v sobě vzpomínky na složité situace, odzrcadlí každou emoci, kterou prožíváme a i když ho necítíme nebo nevnímáme, naše fyzické tělo velmi výrazně mluví. U někoho už vyloženě řve.

body-psycho-co? PSYCHOTERAPIE ZAMĚŘENÁ NA TĚLO? CO JE TO ZASE ZA NOVOTY?

Úplně chápu, všemožných odborných a neodborných směrů jsou mraky a různě poskládané názvy už dávno nedovolují laicky odvodit, o co vlastně jde. Příblížím to.

Už snad všechny směry práce s člověkem si všimly, že nemohou pracovat jen s jednou jeho částí a být úspěšné = vést k vyléčení. Člověka prostě fromuje tolik faktorů a životních podmínek, že není možné zasáhnout jen jednu oblast a zbytek nechat bez povšimutí.
 Fungujeme ve fyzickém těle, máme myšlenky, cítíme emoce, jíme jídlo, prožíváme vztahy a práci… A cokoliv se pokazí v nějaké z těchto oblastí, vede k poruše i jinde.

Klient sedící před terapeutem není mluvící hlava, ale má nějaké tělo, které hlavu přineslo a toho těla a jeho projevů je užitečné si všimnout.

To jako cvičení? Mám si na sezení nosit činky? Pořídit nové legíny?

Ano. Ne. Můžete. Bodypsychoterapie (nebo taky psychoterapie zaměřená na tělo či bodyterapie) je směr, který má klientovo tělo a jeho projevy v hledáčku od prvního kontaktu. K některým věcem totiž nemáme tzv. přes hlavu přístup. Hlava zapomněla, vytvořila obhajoby, obrany, argumenty.

Umíte si vybavit, že před náročným jendáním máte stažený žaludek, že do něj ani nedostanete snídani?
 Pamatujete si na pocity, kdy učitel ve třídě vyhlásil zkoušení a nekonečně dlouho přejížděl seznam jmen, než zapíchl prst do náhodného místa? 
Co některá jídla? Jak dlouho vám trvalo znovu si dát něco, po čem vám jednou bylo hodně špatně? Možná už jste danou věc nejedli nikdy.

Tohle všechno jsou drobné každodenní důkazy napojení těla na psychiku a naopak. Půjdete-li k bodypsychoterapeutovi, projdete si psychoterapií. Budete dost mluvit i sedět. Budete vzpomínat, hodnotit, plánovat. Ale je velmi pravděpodobné, že nebude JEN sedět a mluvit.

Budu tedy dělat sklapovačky?
Ne. V nějaké fázi procesu možná budete cvičit, ale ne na výkon. Mnohem víc je to jednoduchý pohyb, ne cvičení. Zatínání svalů, setrvání v nějaké pozici, nebo třeba jen sledování těla v činnosti jako je chůze.
Ne u každého se to dělá a ne v každém sezení toto dostane prostor.

Co tedy můžu s terapeutem dělat?
Soustředit se na dech, mluvit o svých pocitech v těle, odpovídat na otázky o stavu vašeho trávení, spánku, chronických obtíží a dalšího. Vnímat emoce a jejich odraz po fyzické stránce. Mluvit o tom. Uvědomovat si to. Učit se vnímat se.

V bodypsychoterapii pracujeme s různými technikami doteku, pohybu, dýchání a rozhovoru. Jde nám o spojování duševně-tělesných projevů, které pak slouží k prohloubení většího kontaktu se sebou, s druhými a se světem.

Dotyky? Bude na mě někdo sahat?
Může. Ale! Obvykle až po mnoha společných sezeních, kdy si je terapeut jistý, že se cítíte v bezpečí a kdy dotek má skutečně smysl a může terapii posunout žádoucím směrem. VŽDY je to po získání souhlasu od klienta. Většina práce s klientovým tělem probíhá tak, že ji klient dělá sám formou uvědomování si počitků, pohybu nebo emocí na tělesné úrovni. Terapeut jen provází slovem.

Bodyterapii se říká celostní. Protože pracuje s celým člověkem.
Když jsme zdraví, bez zádrhelů a plynule fungujeme se svými emocemi (dobré prožívání, adekvátní emoce vzhledem k situaci, nejsou časté extrémy, udržujeme zdravé vztahy), v těle (fyzické zdraví, dobrý spánek, kvalitní trávení…) a neovládají nás naše myšlenky (umíme vypnout, relaxovat, netrápí nás nutkavé myšlenky a strachy).

A to je ono. O příjemné plynutí mezi emocemi, myšlením a tělem bodypsychoterapie usiluje. Pomocí všech dostupných metod, které má, znovu nastoluje rovnováhu v životě všech, kteří se na cestu vydají.

Ještě něco vám vrtá hlavou nebo brání v porozumění?
 Dejte mi vědět!

Poznejme se osobně

zajímá vás víc?

pusťte si mě k tělu

instagram

I na sociálních sítích.

@bodypsychoterapeutka

2023 | GDPR | Site credit